تبلیغات
افزایش قد - آیا می ‌توان از كوتاهی قد پیشگیری كرد

زمینه ژنتیكی كوتاهی قد عاملی است كه قابل تغییر نیست و بنابراین پیشگیری از كوتاهی قد در مواردی كه به دلیل عوامل ارثی باشد، مقدور نمی باشد. اما اگر كوتاهی قد ناشی از عوامل تغذیه‌ای، كمبود هورمون رشد یا بیماری‌ های زمینه‌ ای باشد، می ‌توان پیش از بسته شدن صفحات رشد استخوانی اقداماتی را انجام داد. در این صورت مراجعه به پزشك برای تشخیص دلیل كوتاهی قد ضروری است. 
پزشك معمولا برای بررسی علل كوتاهی قد به انجام یك سری آزمایش ‌های طبی و نیز معاینات بالینی و ارزیابی رشد می ‌پردازد. تست ‌های عملكرد غده هیپوفیز و نیز عملكرد غده تیروئید از آن جمله ‌اند.
گاهی نیز برخی بیماری‌ های مزمن مانند دیابت، علامت مشخصه دیگری به جز اختلال رشد ندارند. به همین علت مراجعه به پزشك در این موارد به والدین كمك می‌ كند كه دلیل اختلال رشد فرزندشان را بفهمند.
در حقیقت مهم ‌ترین قدم برای پیشگیری از كوتاهی قد، كشف دلیل آن در دوران نوجوانی است. اگر دلیل طبی و بیماری خاصی مثل كم ‌كاری تیروئید، دیابت یا كاهش هورمون رشد وجود نداشته باشد و كوتاهی قد فرزند، جنبه ژنتیكی نیز نداشته باشد، پزشك برای او مكمل ‌های رشد و تغذیه ای را تجویز می ‌كند.در بسیاری از موارد، والدین به پزشك اصرار می‌ كنند كه برای فرزندشان هورمون رشد تجویز كند تا با تزریق آمپول‌ های حاوی هورمون رشد بلندتر شود. در حالی كه از عوارض كوتاه مدت و بلندمدت این هورمون بی ‌اطلاع می باشند.

پزشكان تنها در صورتی تزریق هورمون رشد را قانونی می ‌دانند كه بر اساس آزمایشات طبی اثبات شده باشد كه هورمون رشد به اندازه ی كافی در بدن تولید نمی ‌شود و در ضمن صفحات رشد استخوانی هنوز بسته نشده باشند. بدیهی است كه اگر صفحات رشد استخوانی بسته شده باشند، دیگر افزایش قد و پاسخ به هورمون رشد قابل انتظار نخواهد بود.


    
آخرین پست ها