تبلیغات
افزایش قد - داروهای افزایش قد در بزرگسالان تاثیری دارد ؟

یك فوق‌تخصص ارتوپد گفت: تبلیغاتی كه در زمینه افزایش قد بزرگسالان انجام می‌شود تنها جنبه تجاری دارد و داروهای افزایش قد نه تنها هیچ تاثیر مثبتی در افراد بزرگسال ندارد، بلكه می‌تواند تاثیر نامطلوبی نیز به همراه داشته باشد.

محمد رضا اعتمادی با اشاره به این كه رشد طولی استخوان‌ها در پسران در 18سالگی و در دختران دو سال پیش از آن متوقف می‌شود، خاطرنشان كرد: داروهای افزایش قد تنها برای كودكانی كه رشد قدی آنها كم است، تجویز می‌شود و مصرف آنها باید تحت نظر متخصص غدد باشد تا موجب اختلال در رشد هورمونی كودك نشود.

این فوق‌تخصص ارتوپد با اشاره به این‌ كه رژیم‌های سخت غذایی تاثیری بر قد افراد ندارد، اظهار كرد: رژیم‌های نادرست می‌تواند در آینده موجب پوكی استخوان شود و این بیماری با تغییر در شكل استخوان‌های بدن موجب كوتاه شدن قد افراد می‌شود.

اعتمادی اضافه كرد: دیسك‌های بین مهره‌ای كه بخش عمده‌ آنها از آب تشكیل شده، در اندازه قد موثر است به همین دلیل قد افراد در صبح یك تا دو سانتی متر بلندتر از شب است.

وی با بیان این‌ كه خوردن املاح معدنی تا قبل از 30 سالگی برای تراكم استخوان مفید است، ادامه داد: استفاده از املاح معدنی تا قبل از سن 30 سالگی به استحكام استخوان‌ها كمك می‌كند اما مصرف این مواد موجب جلوگیری از پوكی استخوان در افرادی كه دچار این بیماری هستند، نمی‌شود.

این عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان با بیان این‌ كه استفاده از پله به صورت روزمره مشكلی برای افراد سالم به وجود نمی‌آورد، اظهار كرد: البته باید توجه داشت كه استفاده از پله‌ برای افرادی كه سابقه زانو درد دارند و دچار نرمی كشكك یا شلی استخوان‌ها هستند موجب نرمی غضروف می‌شود كه در بلند مدت اثرات زیانباری بر روی استخوان‌ها دارد.

اعتمادی گفت: تراكم استخوان در افرادی كه از دوران كودكی چاق هستند به دلیل زیادی وزن بیشتر است، اما افزایش وزن در بزرگسالی به علت ایجاد اختلال در هورمون‌های بدن، اثرات نامطلوبی بر استخوان‌ها دارد.


    
آخرین پست ها