تبلیغات
افزایش قد - تاثیر ماساژ روی افزایش قد و رشد کودکان

ماساژ نوزادان و شیرخوران یک جز مهم مراقبتی در جوامع گوناگون بخصوص هندوستان بوده و در چند سال اخیر مورد بررسی علمی قرار گرفته است و چنانچه با شیوه صحیح انجام شود تاثیرات سودمندی بر روی بافت‌های بدن ازجمله اعصاب، عضلات، گردش خون عمومی و موضعی اعمال می‌کند.

فرشته نارنجی از دانشگاه علوم پزشکی اراک، دانشگاه پرستاری و مامایی به همراه جمعی از همکارانش به این نتیجه رسیده‌اند که ماساژ بدن شیرخوراران موجب بهبود الگوی خواب و همچنین سبب وزن گیری بهتر آنها می‌شود و ممکن است در درازمدت تاثیر مثبتی بر افزایش قد نیز داشته باشد.

احتمالاً این تاثیرات مثبت در رشد، به علت افزایش ترشح هورمون رشد به دلیل خواب شبانه بیشتر در شیرخوار است. علاوه براین ماساژ می‌تواند استرس‌های وارده بر عضلات را کاهش دهد و به دفع مواد زاید کمک کند. همچنین ترشح اندروفین‌ها را به همراه دارد و سبب ایجاد آرامش در فرد ‌شده و در نوزادان تحریک لمسی حرکتی، سبب کاهش استرس و کاهش ترشح هورمون کورتیزول و حتی سبب کاهش افت درجه حرارت و کاهش عفونت در آنها می‌شود.

مقاله یاد شده، به صورت یک کارآزمایی بالینی است که به منظور بررسی تأثیر ماساژ با روغن کنجد بر میزان رشد و الگوی خواب شیرخواران انجام شده و در فصلنامه کومش، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سمنان به چاپ رسیده است.


    
آخرین پست ها