تبلیغات
افزایش قد - سوالات متداول افزایش قد - پرسش درباره راه های افزایش قد 1

در جوامع امروزی بسیاری از مردم با این حقیقت تلخ مواجه میشوند که بسیاری از مشکلاتی که در فعالیت های اجتماعی برایشان بوجود میاید به نحوی با کوتاهی قدشان در ارتباط است. افراد قد بلند بهتر استخدام میشوند چون مدیران فکر میکنند قد بلند نشانه قدرت و توانایی است. حتی در محیط های غیر کاری هم ممکن است دیده شوید که با یک فرد قد بلند معمولا رفتار محترمانه تری دارند. زنان افزونتر جذب مردانی میشوند که بلندترند چون به نظر میرسد این مردان اعتماد به نفس زیادتر داشته و در جامعه زیادتر خود را نشان میدهند. به این ترتیب بلندتر ها راحتتر و زودتر پله های ترقی را طی میکنند.

قد بلند از لحاظ پزشکی البته همیشه نشانه تندرستی نیست.

تحقیقات اخیر نشان داده است که انسان های کوتاه و لاغر اگر یک خوراک غذایی متعادل داشته باشند سالم ترین افراد جامعه می باشند و طول عمرشان هم از بقیه زیادتر است. با این حال بسیاری از مردم توجهی به این نکته ندارند و میخواهند به هر دلیلی قدشان حتی چند سانتیمتر هم که شده بلندتر شود. همین جاست که بازار انواع دروغ و تقلب داغ میشود. روزی نیست که در تبلیغات نوشتاری، مجلات به ظاهر پزشکی، کانال های ماهواره ای و ... عبارت های زیر را نبینیم که زود بشتابید که

* کفش معجزه آسا که قد شما را در یک ماه شش سانتیمتر افزایش میدهد

* داروی ما قد شما را در سه ماه ده سانتیمتر زیادتر میکند

* با وسیله ورزشی ما در چند هفته به قدی رویایی برسید

اگر ساده باشیم که فورا قبول میکنیم. اگر هم نباشیم، پیشنهاد آنقدر جالب توجه است که پیش خود فکر میکنیم حداقل میتوان آن را امتحان کرد. چیز فراوانی از دست نمیدهم. درست است هزینه دارد و ممکن است ده سانت اضافه نشود ولی دو سانت که اضافه میشود. اصلا این همه پول تبلیغات داده اند حتما فروش دارد، پس حتما اثر میکند.
شما چه فکر میکنید. آیا فکر میکنید این راه ها میتواند به قد شما اضافه کند. امیدوارم بتوانم در در مقاله زیر قدری موضوع را روشن تر کنم.

چه عواملی در قد یک فرد تاثیر گذار است
قد هر فرد تابعی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. نژاد های خاصی قد بلندترند. خانواده های خاصی قد بلند ترند. وقتی پدر یا مادر شما قد بلند است احتمال اینکه شما هم قد بلند باشید زیادتر است. اینها از طریق ژنتیک تاثیر میکنند. مهم ترین عوامل محیطی خوراک غذایی و سطح فعالیت بدنی است.

از چه موقع به بعد قد ما دیگر رشد نمیکند
رشد طولی بدن انسان در زمان بلوغ متوقف میشود. تا قبل از بلوغ قد بچه مرتب در حال افزایش است. در زمان بلوغ رشد قد ناگهان سریع میشود و بعد از مدتی متوقف میشود. سن بلوغ در نژادهای گوناگون متفاوت است. حتی در خانواده های گوناگون این سن ممکن است قدری متفاوت باشد. البته دختران در سنین پایینتری بالغ شده و رشد آنها در سنین پایینتری متوقف میشود.

آیا قد من بعد از بلوغ هم زیادتر میشود
دوران بلوغ ممکن است چند سال طول بکشد. دراین چند سال سرعت رشد از قبل افزونتر میشود. در ابتدا دست و پا بزرگ میشوند. نیاز به کفش های بزرگتر ممکن است اولین علائم باشد. بعد ساق و ران بلند میشوند و سپس ستون مهره قد میکشد. در نهایت در پسران قفسه سینه و شانه ها پهن میشود و در دختران عرض لگن افزایش میابد. رشد در اتمام دوره بلوغ متوقف میشود البته نه کاملا متوقف. ممکن است حتی بعد از بلوغ تا چند سال بعد از آن چند سانتیمتر دیگر هم به قد اضافه شود ولی مقدار آن مشخص نیست و البته کم است.

چه نوع خوراک غذایی ای در دارا بودن قد بلند تاثیرگذار است
تغذیه شایسته از مهمترین عوامل در اختیار داشتن یک قد بلند است. بالاترین تاثیر خوراک غذایی در در اختیار داشتن قد بلند در دوران کودکی و بلوغ است و مهمترین ماده تاثیرگذار کلسیم است. و مهمترین موادی که کلسیم دارند لبنیات است. جای تعجب نیست که در مللی که لبنیات بیشتری مصرف میکنند قد بلندتری دارند. نیاز بدن هر انسان بطور متوسط روزانه به یک لیتر شیر یا ماست است. اگر شما به این اندازه لبنیات مصرف نمیکنید بدن شما فقدان کلسیم دارد. اگر نوشابه گازدار مصرف میکنید بدن شما کلسیم را از دست هم میدهد. در این صورت قد شما نه تنها افزایش نمیابد بلکه دچار پوکی استخوان میشوید و پوکی استخوان باعث کاهش ارتفاع مهره های ستون فقرات شده که در نهایت باعث کوتاه قدی شما میشود. دیگر موادی که در افزایش رشد قدی انسان موثرند ویتامین ها می باشند. این مواد در میوه و سبزیجات وجود دارند. مصرف غلات، حد متعادلی گوشت و مصرف آب زیاد هم میتوانند سوخت و ساز بدن را بهبود داره رشد طولی را افزایش دهند. در سالهای اخیر تاکید های بیشماری در مورد تاثیر روی Zinc در رشد قدی کودکان و نوجوانان در حال رشد میشود. توصیه میشود در این گروه، از مواد غذایی حاوی روی زیاد و یا مکمل های غذایی حاوی روی استفاده شود.

آیا خوابیدن به رشد کمک میکند
خوابیدن به اندازه کافی باعث فعالیت افزونتر هورمون رشد میشود. اگر به اندازه کافی بخوابید هورمون رشد در بدن شما عملکرد بهتری داشته و قد شما بلندتر میشود. کم خوابی باعث کاهش ترشح هورمون رشد میشود.

هورمون رشد چیست
هورمون رشد Human growth hormone ماده ایست که به توسط غده ای به نام هیپرفیز که در عمق مغز شما است ترشح میشود. این هورمون افزونتر در دو ساعت ابتدایی خواب و در حین ورزش ترشح میشود. وظیفه اصلی این هورمون تحریک سلول های بدن برای رشد کردن است تا زمانی که رشد در به آخر رسیدن بلوغ متوقف شود.

آیا میتوانم هورمون رشد مصرف کنم تا قدم بلندتر شود
تاثیر هورمون رشد بر قد انسان فقط در سالهایی است که رشد امکانپذیر است یعنی قبل از بلوغ و زمان بلوغ. حتی در این دوران هم مصرف آن تنها در مواردی توصیه میشود که بدن فرد با کاستی این ماده مواجه است. هورمون رشد بجز افزایش قد تغییرات دیگری را هم بخصوص در سوخت و ساز بدن انجام میدهد. مصرف این ماده در کسی که بدنش به اندازه کافی از این ماده را میسازد ممکن است در سنین قبل یا حین بلوغ به قد فرد اضافه کند ولی با تاثیر در دیگر نقاط بدن موجب اختلال در متابولیسم شده و موجب بیماری میشود. در بیماری آکرومگالی به علت افزایش ترشح هورمون رشد در بدن اختلالاتی بوجود میاید که کمترین آنها دیابت است.

منبع : ایران ارتوپد


    
آخرین پست ها