تبلیغات
افزایش قد - تاثیر خواب کافی ، تغذیه مناسب ،ارث و ورزش در افزایش قد


گونه می توانیم فردی قد بلند باشیم
شاید شما هم با جملاتی مانند : قدتان را تضمینی افزایش میدهیم و یا افزایش قد بدون جراحی و مشابه آن آشنا شوید ، مطالبی را که در ادامه میخوانید ، شما را بصورت کاملاً واقع بینانه از حقیقت رشد و بلندی قد آگاه می کند.
این مطالب شاید بازار بعضی از افراد سودجو را بهم بریزد .
عوامل اصلی رشد عبارتند از :
1- عوامل وراثتی ( ژنتیک )
2- خوراک غذایی شایسته ( در دوران کودکی و پس از آن
3- فعالیت و ورزش کافی
4- خواب مناسب

عوامل وراثتی شامل ژنهائی است که شما از پدر و مادر به ارث برده و آنها از خانواده های قبلی یعنی نیاکان شما به ارث برده اند. هیچگونه مدرک علمی دال بر اینکه اگر پدر و مادر شما کوتاه قد می باشند آنگاه یقیناً شما نیز کوتاه قد خواهید شد ، وجود ندارد اما عموماً این مطلب صادق است که میانگین قد افراد خانواده شما حدود رشد طولی را تعیین میکند.
باید بدانیم که عوامل وراثتی از آن دسته عواملی می باشند که ما کنترل خاصی روی آنها نداریم ،پس ذهنمان را به خاطر آن مشغول نمیکنیم. اما سایر عوامل ارتباط مستقیم با عادات و رفتار ما دارند ، خوراک غذایی مورد نظر ، ورزش کافی و خواب شایسته می توانند با اراده ما تغییر نمایند و در میزان مورد نظر قرار گیرند.

تغذیه شایسته :

الف : دوران کودکی ، با تمرکز به این نکته که اصلی ترین فاکتور رشد کودک یعنی IGF_1 در شیر مادر به اندازه کافی یافت میگردد لذا استفاده از شیر مادر در دوران شیرخوارگی سبب رشد بهتر کودکان میشود.
با دانستن اینکه شیر مادران حاوی قند و مواد غذایی کافی برای کودک است ( به شرط آنکه خود مادر از خوراک غذایی شایسته و رژیم غذایی مورد نظر پیروی نماید ) استفاده از مواد جانبی مانند آب قند و سایر مواد اضافی که ترشح هورمون رشد را مهار میکنند عمل درستی نیست ، لذا مادامیکه مادر از شیر کافی برای خوراک غذایی کودک برخوردار است بهتر است از مواد اضافی استفاده نشود.
تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی و افزایش قد: در ابتدا باید بدانید که با توجه به فعال بودن کودکان و رشد سریع مغزی و اسکلتی آنان ،هیچگونه رژیم غذایی کم کالری یا لاغری برای آنها توصیه نمی شود ، به همین دلیل میباید کودکان را عادت داد تا از رژیم غذایی با کالری شایسته و پنج وعده در روز استفاده نمایند و از خوردن بیش از میزان مواد شیرین یا تنقلات و مواد زائد خوداری نمایند.
تغذیه در دوران بلوغ و افزایش قد : دوران بلوغ دوران تحول نوجوانان است ، در این دوران افراد با سرعت بسیار بیشماری تغییر می کنند.نقش خوراک غذایی قبل از این دوران و ضمن آن بسیار حساس و تعیین کننده است لذا توصیه می شود تا برنامه غذایی این سنین را با کمک یک متخصص خوراک غذایی تنظیم نموده و در صورت صلاحدید پزشک از مواد کمکی مهت تکمیل برنامه غذایی یاری جست.

نکات مهم در تغذیه:
1- برنامه اصلی خوراک غذایی ( شامل پنج وعده غذایی ) با فاصله هر 5/2 الی سه ساعت باید تنظیم گردد ، چرا که بدن در هر سه ساعت نیاز به پروتئین و اسیدهای آمینه ضروری و کربوهیدرات شایسته برای حفظ متابولیسم دارد.
2- عموماً در طی یک روز فعالیت افراد بصورت زیر تقسیم میگردد.
7 صبح شروع فعالیت
افزایش فعالیت تا ساعت یک ظهر
تثبیت فعالیت تا ساعت شش عصر
کاهش تدریجی فعالیت تا ساعت یازده شب

3- با تمرکز در جدول فعالیت روزانه متوجه می شویم که باید برنامه غذایی روزانه را نیز بر اساس آن تنظیم نمود :

وعده غذایی پروتئین کربوهیدرات
1 وعده اول ساعت7 صبح شامل چهل % 60%
2 وعده دوم ساعت 10صبح شامل چهل % 60%
3 وعده سوم ساعت یک ظهر شامل چهل و پنج % 55%
4 وعده چهارم ساعت 30/3 شامل پنجاه % 50%
5 وعده پنجم ساعت شش عصر شامل شصت و پنج % 35%
6 وعده ششم ساعت هشت شب شامل هفتاد % 30%

نکته مهم در رعایت رژیم غذایی حجم شایسته آن است به این معنی که بجز وعده های اصلی حجم سایر وعده ها
از یک کف دست زیادتر نباشد .
تذکر : قاعده خوراک غذایی فوق برای همه شرایط ثابت و مطلق نبوده و نظریات دیگری نیز در مورد جدول فوق وجود دارد.

4- در رژیم غذایی خود از فیبرهای کربوهیدرات شامل : سبزیجات و مواد مشابه به اندازه کافی استفاده نمایید.

5- استفاده بیش از اندازه از مواد قندی ، ترشح هورمون رشد را مهار می کند و احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.

6- از تجمع چربی اضافی با کنترل نمودن چربی مصرفی روزانه پیشگیری نمایید.

7- استفاده از ویتامین ها تحت نظارت متخصص خوراک غذایی برای بدن ضروری است.

ورزش و فعالیت مناسب
کم تحرکی و یا عدم تحرک کافی سبب تغییر متبولیسم بدن می گردد ، همچنین تحریکات ترشح هورمونهای دلخواه را نیز با نقص مواجه می کند و مانع از حداکثر رشد میشود.
با توجه به نکته فوق ، تنظیم یک برنامه فعالیتی شایسته در طی روز علاوه بر فواید بیشمار آن موجب تنظیم و تسهیل ترشح هورمونهای مورد نیاز بدن میگردد و در رشد نیز بسیار تاثیرگذار است ، ورزش نیز مانند سایر عوامل رشد اگر از حد مطلوب کمتر یا بیشتر باشد تاثیر مناسب را نخواهد داشت . در نشریه علمی ( Sports Science and Medicine (2003, 2, 106-109)) به نقل از آقای ناصر احمدی ( پژوهشگر و محقق ) و گروه تحقیقاتی وی در خصوص تاثیر ورزش بر افزایش یادگیری مقاله مهمی به چاپ رسیده است .

خواب مناسب و تاثیر آن در افزایش قد
خواب کافی باعث ترشح هورمون رشد میگردد ، پس سعی نمائید در طی شبانه روز از خواب کافی بهره ببرید ف در خواب متابولیسم شما هم از ریتم مناسب برخوردار می گردد و عضلات سریعتر خود را بازسازی ( ریکاوری ) نموده ، خستگی حاصل از فعالیت روزانه رفع میشود.همانطور که خواب کافی فواید بسیاری دارد ، بی خوابی نیز متابولیسم بدن را مختل نموده و مانع از رشد کافی میگردد.

نتیجه گیری :
با توجه به مطالب فوق اکنون شما میدانید که به استثنای موارد ذکر شده ، هیچ ماده معجزه آسایی برای رشد وجود ندارد . تنها عامل رشد سوماتوتروپین و فاکتور رشد شبه انسولین است که آنهم در دوران قبل از بلوغ کامل و تحت نظارت پزشک متخصص شاید جوابگو باشد . فراموش نکنید هنگامیکه لایه های رشد استخوانی ( اپی فیز ) بسته شود دیگر رشد طولی رخ نخواهد داد.
طی چند سالهای اخیر روشهای جراحی نیز برای افزایش قد استفاده می گردید که در آن با برش خاصی بر استخوانهای ساق پا ( تیبیا و فیبولا ) و نصب دستگاه مخصوصی روی پا و تنظیم تدریجی آن باعث بلندی قد می گردند . البته این عمل در همه موارد موفق نبوده و علاوه بر آن پای ترمیم شده هیچگاه مانند پای سالم و طبیعی قبل از عمل استحکام نخواهد داشت .


    
آخرین پست ها