تبلیغات
افزایش قد - علت کوتاهی قد و درمان آن جهت بلند تر شدن قد انسان

علل كوتاهی قد
دو دلیل شایع برای كوتاهی قد وجود دارد. دلیل اول كوتاهی قد ژنتیك است. در این حالت كودك قد كوتاه است زیرا پدر و مادر كوتاه قد بوده‌اند. در این كودكان رشد طبیعی است و سن استخوانی كودك نسبت به سن تقویمی عقب نیست. سن استخوانی در واقع نشان دهنده سن بیولوژیك واقعی كودك است. به عنوان مثال اگر كودكی ده ساله، سن استخوانی هفت تا هشت ساله داشته باشد نشان دهنده یك اختلال یا بیماری در كودك است. كم كاری تیروئید، كمبود هورمون رشد، سوءتغذیه و بیماری‌های دستگاه گوارش می‌تواند فاکتور عقب افتادن سن استخوانی نسبت به سن تقویمی كودك باشد. دومین دلیل شایع كوتاهی قد، تاخیر سرشتی در رشد است.

در این كودكان از سن دو سالگی كوتاهی قد دیده می‌شود و این در حالی است كه پدر و مادر كوتاه قد نیستند. سرعت رشد كودك در سال تقریبا طبیعی است ولی سن استخوانی عقب است. در واقع قد كودك برای همان سن استخوانی شایسته است،‌ ولی نسبت به سن تقویمی، كوتاه است. بلوغ در این كودكان با تاخیر همراه است. علاوه بر این دو دلیل شایع،‌ علل دیگر مانند بیماری عمومی،‌ مانند سوءتغذیه، كمبود ویتامین‌های D و كلسیم كه سبب نرمی استخوان می‌شوند، بیماری سلیاك كه به حساسیت به پروتئین گندم منجر می‌شود،‌ بیماری‌های مزمن مانند كم‌خونی،‌ بیماری‌های التهابی و... نیز می‌توانند سبب كوتاهی قد شوند.


درمان كوتاهی قد
پس از تشخیص دلیل كوتاهی قد باید درمان شایسته صورت گیرد. برای مثال اگر كم كاری تیرویید وجود دارد، باید درمان شود. تشخیص كمبود هورمون رشد تا زمانی كه كم كاری تیرویید به طور كامل اصلاح نشود، امكان پذیر نیست. چون در حضور كم كاری تیرویید، ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز، كاهش می‌یابد. یا اگر سوءتغذیه وجود دارد باید اصلاح شود. به این مفهوم كه هورمون رشد به طور كافی ترشح می‌شود ولی نمی‌تواند اثر كند. یا اگر بیماری سلیاك وجود دارد، حذف مواد غذایی حاوی این پروتئین از رژیم غذایی ضروری است. در غیر این صورت درمان‌های دیگر تاثیرگذار نخواهد بود.


امروز هورمون رشد انسانی با استفاده از مهندسی ژنیتك ساخته می‌شود كه قیمت بسیار گرانی دارد. مدت درمان با هورمون رشد كه به صورت تزریقی انجام می‌شود بهتر است هر شب صورت گیرد. مدت درمان اغلب طولانی است و تا زمانی كه رشد متوقف شود، درمان ادامه می‌یابد. در برخی موارد ممكن است درمان پس از یك تا دو سال قطع شود و ترشح هورمون رشد با پیشرفت بلوغ طبیعی شود.


درمان با هورمون رشد پس از تشخیص قطعی كمبود هورمون رشد تنها در صورتی تاثیرگذار است كه صفحات رشد استخوانی باز باشند. یعنی از پیش از بلوغ یا اوایل بلوغ، در زمانی كه رشد صفحات رشد در حال بسته شدن می باشند، درمان با هومون رشد به هیچ وجه تاثیرگذار نیست. برای بررسی تناسب قد كودك باید ارزیابی قد كودك به طور مرتب انجام شود. برای این ارزیابی باید به پرسش‌های زیر پاسخ داده شود:
آیا كودك شما كوتاه قد است؟
سرعت رشد كودك به چه حد است؟
آیا عدم تناسب میان رشد اند‌ام‌ها و تنه وجود دارد؟
آیا قد و وزن كودك متناسب است؟
آیا كودك شما اختلال رشد در جنینی داشته است و وزن او در موقع متولد شدن كم بوده است؟


درمان با هومون رشد اغلب بدون عارضه است و به ندرت ممكن است سبب افزایش فشار داخلی مغزی خوش خیم، التهاب لوزالمعده و تنگی كانال عصب در مچ دست شود. استفاده از هورمون رشد تا زمانی كه صفحات رشد بسته نشده است می‌تواند در درمان كوتاهی قد تاثیرگذار باشد. در برخی از كودكان ممكن است برای به تاخیر انداختن بلوغ برای باز ماندن صفحات رشد از داروهای متوقف كننده بلوغ همزمان با هورمون رشد استفاده شود. رژیم غذایی شایسته به خصوص مصرف كافی پروتئین، مواد لبنی و میوه و ورزش مسمتر در رشد قدی تاثیر موثری دارند، به خصوص دركودكانی كه تحت درمان با هورمون رشد هستند.


    
آخرین پست ها